Made in our factory
from R16.76 per litre
Fat Degreaser is a readily biodegradable all-purpose degreaser that dissolves fat and oil in cold water. Household and industrial use.
| Select | Image | Size | Price | Per litre |
|---|---|---|---|---|
| Single containers | ||||
|
1L | R36.99 | R36.99 per litre — | |
|
2L | R55.99 | R28.00 per litre save 24% | |
|
5L | R85.99 | R17.20 per litre save 54% | |
|
25L BEST VALUE | R418.99 | R16.76 per litre save 55% | |
| Buy a case same container, bought by the box | ||||
|
1L x 6 | R196.99 | R32.83 per litre save 11% | |
|
2L x 6 | R299.99 | R25.00 per litre save 32% | |
Prices include VAT. No minimum order, no fuel levies, no hidden packaging fees. Concentrated products dilute per the label, so a litre goes further than it looks.
Your selection
Fat Degreaser
R36.99 - R418.99
choose a size to see the per-unit price
Readily biodegradable all-purpose degreaser that dissolves fat & oil in cold water. Household & industrial use.
FEATURES:
*Do not use undiluted on paintwork
AVAILABLE SIZES:
1 Litre, 2 Litre, 5 Litre & 25 Litre
DILUTION RATIOS:
1:3 Ovens, grills, pots & toilets
1:5 Paint preparation areas
1:40 Floors, walls, tiles, work surfaces
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| Select Volume | 1L, 1L x 6, 25L, 2L, 2L x 6, 5L |
| Select Brand | Cleaning Warehouse |
Got this one already? We'd love to hear what you think!
Sign in to leave a review - you can review anything you've bought from us before.
One email address — we’ll take it from there.
Please enter your username or email address. You will receive an email message to log in.
Reviews
There are no reviews yet.