Made in our factory

Fat Degreaser

from R16.76 per litre

Fat Degreaser is a readily biodegradable all-purpose degreaser that dissolves fat and oil in cold water. Household and industrial use.

  • Kitchen Grease
  • Industrial Degreasing
  • Cold-Water Cleaning
Select Image Size Price Per litre
Single containers
1L R36.99 R36.99 per litre —
2L R55.99 R28.00 per litre save 24%
5L R85.99 R17.20 per litre save 54%
25L BEST VALUE R418.99 R16.76 per litre save 55%
Buy a case same container, bought by the box
1L x 6 R196.99 R32.83 per litre save 11%
2L x 6 R299.99 R25.00 per litre save 32%

Prices include VAT. No minimum order, no fuel levies, no hidden packaging fees. Concentrated products dilute per the label, so a litre goes further than it looks.

Your selection

Fat Degreaser

R36.99 - R418.99

choose a size to see the per-unit price

  • R40 Gauteng delivery on orders over R350
  • Free click & collect at all our branches

Why trust Cleaning Warehouse

  • Safety data sheets — available on request
  • Family-owned factory — Pretoria West since the 90s

About Fat Degreaser

Readily biodegradable all-purpose degreaser that dissolves fat & oil in cold water. Household & industrial use.

FEATURES:

  • Readily biodegradable
  • All-purpose degreaser
  • Ideal for cleaning outside the home
  • Household and Industrial use
  • Dissolves fat and oil in cold water
  • Excellent braai cleaner
  • Removes build-up in the outer drum of washing machines
  • Cleans plastic furniture & garden furniture
  • Streak-free rinsing

*Do not use undiluted on paintwork

AVAILABLE SIZES:
1 Litre, 2 Litre, 5 Litre & 25 Litre

 

DILUTION RATIOS:
1:3 Ovens, grills, pots & toilets
1:5 Paint preparation areas
1:40 Floors, walls, tiles, work surfaces

Details

Weight N/A
Dimensions N/A
Select Volume

1L, 1L x 6, 25L, 2L, 2L x 6, 5L

Select Brand

Cleaning Warehouse

Reviews

There are no reviews yet.

Got this one already? We'd love to hear what you think!

Sign in to leave a review - you can review anything you've bought from us before.

Lost Your Password?

0
Privacy Overview
Website Logo Landscape transparent

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.

Strictly Necessary Cookies

Strictly Necessary Cookie should be enabled at all times so that we can save your preferences for cookie settings.

Analytics

This website uses Google Analytics to collect anonymous information such as the number of visitors to the site, and the most popular pages.

Keeping this cookie enabled helps us to improve our website.